Działania edukacyjne zimą

**********************************************************

Zimowy ludek – praca według instrukcji

**********************************************************

Konstruowanie gry- ściganki

„Czerwony Kapturek idzie do babci” taki tytuł nosi gra skonstruowana przez dzieci. Poprzez konstruowanie gier wspomagamy rozwój umysłowy dzieci, a przede wszystkim  zwiększamy ich predyspozycje do opanowywania pojęć matematycznych ( prof. Edyta Gruszczyk- Kolczyńska)

**********************************************************

Bałwanek-praca według instrukcji obrazkowej

W planie daltońskim wiele prac dzieci wykonują według instrukcji. Bałwanka wykonały według instrukcji obrazkowej.

**********************************************************

Ptaki przy karmniku

Na zajęciach dydaktycznych przedszkolaki poznały treść wiersza „W karmniku”, dzięki któremu poznały kilka gatunków ptaków: wróbla, sikorkę, dzięcioła, gila i jemiołuszkę. Zapoznały się z ich wyglądem aby później wspólnie wykonać album ,, Ptaki przy karmniku”. Dowiedziały się również jak istotna jest regularna pomoc ptakom podczas zimy .

**********************************************************

Nasi skrzydlaci przyjaciele

Na zajęciach plastycznych dzieci z grupy II wykonały karmnik. Dzieci poznały nazwy ptaków, które odlatują na zimę i te które zostają. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważne jest dokarmianie ptaków zimą. W kolejnym dniu z przygotowanych, wyciętych materiałów miały za zadanie wykonać prace przestrzenną- karmnik. ,,Motylki ”starały się bardzo starannie wykonać pracę, zwracały uwagę na szczegóły. Następnie przedszkolaki ulepiły z masy solnej ptaszki. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych : „ Ptaki w karmniku” oraz „Ptaszki jedzą, ptaszki śpią”.

 

 

********************************************************************

Dokarmiamy ptaki

Przedszkolaki wiedzą, że zima to trudny czas dla ptaków i należy im pomagać. Dlatego dzieci z grupy II rozpoczęły akcję dokarmiania skrzydlatych przyjaciół. Chętnie przyniosły do przedszkola pokarm dla ptaków. Przeprowadzona akcja poprzedzona została zajęciami dotyczącymi pomocy ptakom podczas zimy.

*******************************************************************************

Spotkanie z Mikołajem

Zawsze pamięta o dzieciach, które na Niego czekają. I w tym roku odwiedził nasze przedszkole, a dzieciom zostawił coś pysznego.

  

 

******************************************************

Przygotowania do świąt

Dzieci przygotowywały świąteczne upominki swoim rodzicom. Były to tradycyjne pierniczki. Ale cicho sza, bo to ma być niespodzianka, więc zdziwcie się bardzo Rodzice.

   

 

*********************************************************************

Anielskie pozdrowienia

W tym roku świąteczne spotkanie dzieci z rodzicami nie może się odbyć. Jednakże dzieci przygotowały przedstawienie nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia. Korzystając z jedynej w obecnej sytuacji, możliwości  życzymy Państwu Wesołych Świąt !!!

Niech dni spędzone wspólnie przyniosą całej Rodzinie  wiele ciepłych  doznań, niech smutek omija Was z daleka, niech Anioły czuwają nad Waszym bezpieczeństwem.

Pozdrawiamy serdecznie – Maria Całczyńska, Joanna Koziatek, Krystyna Walewacz

   

**********************************************************

Dzień Babci i Dziadka

 Z okazji Waszego święta  składamy serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia i wielu powodów do radości.

Kochające wnuczęta wraz z paniami.

     

****************************************************

Bal karnawałowy ,,Witajcie w naszej bajce”

Karnawał to miła tradycja, przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykły, długo wyczekiwany dzień. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w środę , 27 stycznia, kiedy w naszej grupie odbył się bal pod hasłem ,,Witajcie w naszej bajce” .Dzieci odwiedziły bajkowych bohaterów :Pszczółkę Maję , Kopciuszka ,Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków .Dzieci były pięknie przebrane. Na balu nie zabrakło księżniczek, wróżek, rycerzy, policjantów, Spider-Mana, Batmana i wiele, wiele innych postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno! Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce. Na sali, podczas pląsów, było bardzo wesoło oraz kolorowo. Uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy. Nie zabrakło również konkursów, w których przedszkolaki chętnie uczestniczyły, dopingując się nawzajem. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.

W tym roku szkolnym z powodu pandemii  bal karnawałowy odbył się w każdej grupie przedszkolnej oddzielnie .

                                             

 

***********************************************

„Motylki” pomagają zwierzętom ze schroniska

Od 14 grudnia rozpoczęliśmy zbiórkę darów dla schroniska dla zwierząt. Dotychczasowym darczyńcom serdecznie dziękujemy .

  

 

******************************************************

Sylwester i Nowy Rok

**********************************************************

Przygotowania do świąt

***********************************************************

Pomagamy zwierzętom ze schroniska

Jak co roku zorganizowaliśmy akcję pomocy zwierzętom z olsztyńskiego schroniska. Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom.

**************************************************

Czy trzeba bać się pająków?- projekt

Głównym celem projektu było przełamywanie u dzieci lęku przed pająkami, czemu miało służyć  powolne stopniowanie kontaktów ze stworzeniem począwszy od zabawkowych pająków poprzez poznawanie zwierzęcia – budowy jego ciała oraz sieci pajęczej i jego zwyczajów. Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania książki pt.,,Pająki”. Następnie dzieci  wykonały szereg zadań których treść umieszczona była w balonowych pająkach umieszczonych na pajęczych niciach w różnych częściach sali. W ramach tych zadań dzieci wykonały „pajęczynę emocji” z wełny i własnych uczuć, dopasowywały na schemacie nazwy ciała pająka do odpowiednich jego części. Odbyła się także zabawa ruchowa, podczas której dzieci  przeobraziły się w pająki polujące na muchy .Wykonały pracę plastyczną ,,Pająk i pajęczyna” , która rozwinęła ich wyobraźnię a także koordynację wzrokowo- ruchową. W między czasie dzieci dowiedziały się dużo ciekawostek o pająkach oraz zrozumiały, że są one pożytecznymi zwierzętami, których nie wolno zabijać.

   

*****************************************************

Plastyczne doświadczenia

Ileż to dobrych rzeczy dzieje się w umyśle dziecka podczas prac plastycznych z wykorzystaniem wycinanki. Po pierwsze,- każdy dba o swoją własność jaką jest zeszyt wycinanek, po drugie- dziecko ćwiczy sprawność manualną podczas wycinania, po trzecie- rozwija swoją wyobraźnię , po czwarte- doskonali umiejętności organizacyjne, po piąte- i co najważniejsze!-czerpie z tej pracy wiele radości i dumy.

   

***********************************************************

Ubieramy przedszkolną choinkę

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszym przedszkolu również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Tuż przed wizytą św. Mikołaja długo oczekiwanego gościa, przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Zawieszały własnoręcznie przygotowane ozdoby. Choinka wyglądała prześlicznie. Jak co roku udekorowaliśmy  korytarz przedszkolny dekoracjami świątecznymi. A w przedszkolu od razu zrobiło się świątecznie i bajkowo.

   

***************************************************

Łańcuch na choinkę – praca plastyczna

Jak to dobrze, że powraca moda na własnoręcznie wykonywane ozdoby choinkowe i zaczynamy doceniać prezenty ręcznie robione. Dobrze jest pokazać dzieciom, że najważniejszy jest czas i uwaga jakie poświęcamy sobie, gdy wspólnie wykonujemy choinkowe dekoracje. Sklepy pełne są takich towarów, każdy może iść i kupić podarunek. Ale czy może się on równać z własnoręcznie zrobioną bombką lub długim papierowym łańcuchem?