Rok szkolny 2024/25

Święto odzyskania Niepodległości

11 listopada to wyjątkowy czas dla każdej Polki i Polaka.
08  listopada bieżącego roku w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość upamiętniająca kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzieci z wszystkich grup oraz pracownicy przedszkola zebrali się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla Polaków czas. Wszyscy z powagą i w dużym skupieniu oglądali program artystyczny przygotowany przez każdą z grup. Była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu.

Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości miała na celu:

  • Rozwijanie wśród wychowanków naszego przedszkola poczucia przynależności narodowej.

  • Pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji.

Szkoła do Hymnu

W dniu 08.11.2024r. godzinie 11.11 wszystkie dzieci wraz z pracownikami przedszkola zaśpiewali hymn Polski.

…………………………………………………………………..

  •  Wyjście pod pomnik Orła Białego

Dzieci z grupy Motylki wybrały się na spacer pod pomnik Orła Białego. Listopad jest miesiącem pamięci o bohaterach walczących o wolność Polski.

Celem akcji jest:

  • Zwrócenie uwagi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

  • Uświadamianie dzieciom, że należy pamiętać o tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny.

…………………………………………………………………………………………

Wyjście pod pomnik Zesłańców Syberyjskich oraz Bohaterów Powstania Warszawskiego

6 listopada wybraliśmy się na spacer pod pomnik Zesłańców Syberyjskich oraz Bohaterów Powstania Warszawskiego zapalić znicze oraz postawić kwiaty. Celem naszego wyjścia było zwrócenie szczególnej uwagi na pamięć o bohaterach walczących o wolność Polski, rozwijanie wśród dzieci poczucia przynależności narodowej oraz pielęgnowanie wartości patriotycznych.

……………………………………………

Symbole Polski

Przedszkolaki dowiedziały się jakie mamy symbole narodowe, legendy polskie i tradycje. Poznały wiersz W. Bełzy „Kto ty jesteś? Polak mały…” oraz wysłuchały utworu Cz. Janczarskiego pt. „Co to jest Polska?”. Dzieci uczyły się jak dbać o swoją Ojczyznę oraz pielęgnować wartości patriotyczne. Przedszkolaki rozwiązywały najważniejsze regiony Polski. Wskazywały na mapie Polski morze, niziny, wyżyny i góry oraz stolicę – Warszawę i rzekę Wisłę oraz nasze miasto Olsztyn. Podsumowaniem zajęć był quiz „Co wiem o Polsce?”.

……………………………………………………….

Legenda o powstaniu państwa

Dzieci zapoznały się historią powstania państwa polskiego na podstawie wysłuchanej legendy Legenda o Lechu, Czechu i Rusie na podstawie ilustracji i obrazków.

Celem zajęć było:

  • wdrażanie do uważnego słuchania i wypowiadania się na temat powstania państwa polskiego,

  • kształcenie umiejętności wyodrębniania kolejności zdarzeń na podstawie tekstu i ilustracji,

  • budzenie poczucia patriotyzmu i przywiązania do swojej ojczyzny,

  • budzenie szacunku do symboli narodowych,

  • utrwalenie wizerunku flagi i godła.

………………………………………………………………………

Przy pomniku Armii Krajowej

Przed Uroczystością Wszystkich Świętych nasze przedszkolaki wybrały pod pomnik  Armii Krajowej. W ten sposób przygotowywaliśmy się do obchodów Święta 11 listopada.

……………………………………………………………………

Polska leży w Europie

30 października wybraliśmy się do Abecadła na zajęcia edukacyjne. Podczas pobytu w bibliotece dzieci poznały zagadnienia związane z Polską. „ Jestem Polakiem- Europejczykiem”- poszerzanie  i  utrwalanie wiedzy  o Polsce  i Europie  z wykorzystaniem prezentacji i zabaw.

 Celem zajęć było:

  • Wyrabianie u dzieci poczucia przynależności narodowej

  • Zapoznanie z symbolami Unii Europejskiej

  • Rozbudzanie zainteresowania życiem, kulturą ludzi w niektórych krajach Europy

……………………………………………………………………………………

Wyjście na cmentarz Jakubowy

Okres przed świętem zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla nich. Taki też właśnie cel przyświecał naszej wycieczce. Wychowankowie dowiedzieli się, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce. Dzieci przy starych i zniszczonych grobach o których już nikt nie pamięta zapaliły znicze przyniesione z domu. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. To była jedna z ważniejszych lekcji wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci.