Rok Mikołaja Kopernika

Certyfikat ,,Przyjaciel Mikołaja Kopernika”

Rok Mikołaja Kopernika obfituje w  różnorodne przedsięwzięcia mające uhonorować tę wybitną postać światowej nauki. Jedną z ważniejszych dat jest 19 lutego, czyli dzień urodzin najwybitniejszego mieszkańca Olsztyna. Nasze przedszkole  włączyło się w szereg działań upamiętniających postać wielkiego , polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika .W czasie uroczystości , która odbyła się w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium nasze przedszkole otrzymało Certyfikat ,,Przyjaciel Mikołaja Kopernika”

……………………

Polaris II – kino sferyczne

Z okazji Dnia Dziecka nasze pociechy miały okazję obejrzeć film w kinie sferycznym. To było miłe doświadczenie, kiedy można było leżeć i oglądać film patrząc w górę. Film ten przedstawiał następującą historię: Vladimir – niedźwiedź polarny i James – pingwin podróżują w kosmos na pokładzie Polaris, by badać polarne zorze. Trafieni meteorytem zderzają się z kolumbijską piramidą i spotykają Lucię, kolibra, która pasjonuje się skałami. Opowiada im o legendzie wywołującej „kamienie światła”. Tak nazywa meteoryty i spadające gwiazdy. Aby dowiedzieć się więcej o tych niesamowitych zjawiskach wyruszają na księżyc, a następnie na pas asteroid i ostatecznie lądują w jądrze komety.

…………………..

Kiedy Mikołaj Kopernik spoglądał w niebo – zajęcia dla studentów.

Dzieci wykonywały pracę plastyczną jako ewaluację po przeprowadzeniu zajęć na temat kosmosu.

……………………

Ogrody Mikołaja Kopernika

Czy Mikołaj Kopernik mieszkając na zamku spacerował, chodził dookoła niego, przechadzał się ogrodami i spoglądał stamtąd na niebo? Ciekawe i bardzo prawdopodobne.

……………………

Kopernik w oczach dzieci – konkurs rodzinny

W lutym  przedszkolu zorganizowaliśmy konkurs plastyczny skierowany do dzieci i ich rodziców pt: ,,Mikołaj Kopernik w oczach dzieci”.

Celem konkursu było:

 • upowszechnianie wiedzy o Mikołaju Koperniku,

 • kształtowanie i rozwijanie wśród dzieci zainteresowań sztukami plastycznymi,

 • popularyzowanie twórczości artystycznej dzieci,

 • rozwijanie kreatywności, twórczości i wyobraźni u dziecka.

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzinom za udział w konkursie.w holu przedszkola zorganizowano wystawę, aby każdy mógł podziwiać piękne prace. W poniedziałek 27.02.2023r. dzieci otrzymały dyplomy i w prezencie kolorowanki zakupione przez Radę Rodziców.

……………………

„Urodziny Mikołaja Kopernika” 

W Planetarium dzieci z grupy Motylki w ramach działań sieci przedszkoli Przyjaciele Mikołaja Kopernika wzięły udział w uroczystości.

……………………

Fiku Miku na talerzyku – Kopernik na kanapce

……………………………….

Koperniczki

Smerfy z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika upiekły pierniczki. Z wielkim zaangażowaniem wycinały foremkami różne kształty z  ciasta, które samodzielnie przygotowały.  Ciastka zostały upieczone w przedszkolnej kuchni a w całym przedszkolu rozchodził się niezmiernie apetyczny zapach. Zapach zwabił dzieci z I grupy. Z chęcią podzieliliśmy się tymi przysmakami.  Był to naprawdę mile spędzony czas w przedszkolu podczas którego dzieci pracowały i jednocześnie świetnie się bawiły. Przyjemnie było piec ciasteczka a jeszcze przyjemniejsza będzie ich degustacja.

……………………………

550 urodziny Mikołaja Kopernika

W naszej grupie gościliśmy 19.02.2023r. dzieci z I grupy. Wspólnie obchodziliśmy 550 urodziny Mikołaja Kopernika. Z tej okazji poznaliśmy historię jego rodziny oglądając prezentację i odpowiadając na pytania p. Anetki. Wspólnie bawiliśmy się przy nagraniach piosenki ,,Planety”. Dzieci z naszej grupy częstowały młodszych kolegów upieczonymi przez siebie pierniczkami Koperniczkami.

 

……………………………

Słońce i planety na kanapkach.

Poznajemy postać Mikołaja Kopernika, wszechświat, planety, słońce. Swoje wiadomości przenosimy do gastronomii i na kanapkach wykonujemy planety i słońce.

…………………………

Pierniczki

Dzieci z grupy Motylki przygotowywały pierniczki na uroczystość, która odbędzie się 21.02.2023 w olsztyńskim Planetarium. 

…………………………..

Rodzina Koperników

Mikołaj Kopernik urodził się jak każdy z nas w rodzinie. O jego dzieciństwie i latach młodzieńczych dowiedzieliśmy się w Abecadle.

…………………………………….

Spacerkiem po Olsztynie z Mikołajem Kopernikiem

Byliśmy na zajęciach w Abecadle i poznaliśmy tam postać Mikołaja Kopernika w czasach, kiedy mieszkała w Olsztynie.

……………………………..

Ufoludki – kanapki

………………………….

Poznajemy Kosmos

………………………………..

Tam gdzie mieszkał Mikołaj Kopernik wyjście do Zamku  Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

 • 09.2022r wybraliśmy się do muzeum znajdującego się w zamku olsztyńskim.

 • Dzieci poznały postać Mikołaja Kopernika i jego zasługi dla Polski i świata.

 • Dzieci dowiedziały się, że Mikołaj Kopernik przybył do olsztyńskiego zamku z Fromborka w listopadzie 1516 roku.

 • Objął urząd administratora dóbr kapituły warmińskiej.

 • W trakcie swojego pobytu w krużganku zamkowym wykonał istniejącą do dzisiaj tablicę, która służyła między innymi do obliczeń związanych z długością roku astronomicznego.

………………………………….

W zakątku Mikołaja Kopernika

 • Mikołaj Kopernik ma w Olsztynie zaułek botaniczny swojego imienia przed starostwem powiatowym, który oglądaliśmy.

 • Obserwacja roślin imienia lub nazwiska Kopernika: palma z rodziny Kopernicja (Copernicia), róża Mikołaj Kopernik, powojnik Mikołaj Kopernik , liliowiec Kopernik, liliowiec Mikołaj Kopernik, tulipan Mikołaj Kopernik, irys Kopernik, konwalia majowa (Convallaria majalis) zwana „kwiatem Kopernika”.

……………………………..

Spacer uliczkami Mikołaja Kopernika

 • Dzieci spacerowały ulicą Mikołaja Kopernika. aby poznawać, rozpoznawać i i odkrywać miejsca związane bezpośrednio lub pośrednio z naszym wielkim astronomem. Wydarzenie wiąże się z przyszłorocznym jubileuszem urodzin Kopernika w 550. rocznicę i ma na celu przybliżyć jego postać oraz zabytki Olsztyna.

 • Dzieci obserwowały położone przy ulicy charakterystyczne zabytkowe budynki, zakłady usługowe, sklepy.

…………………………………..

Imieniny Mikołaja Kopernika

06.12.2022r. wybraliśmy się do Planetarium.

 • Obserwatorium, wzbudziło w dzieciach wielką ciekawość a seans przysporzył wiele wrażeń.

 • Dzieci miały okazje zobaczyć zmieniające się niebo nad Olsztynem podczas różnych pór roku.

 • Dzieci z wielką radością obejrzały film dydaktyczny o gwiazdozbiorach i bajeczkę pt. „Myszki i księżyc”, która ich bardzo zaciekawiła.

 • Oczarowani gwieździstym niebem nad głowami, widokiem znaków zodiaków oraz planetami Układu Słonecznego odbyliśmy wspaniałą podróż po Kosmosie. Widzieli jak wschodzą i zachodzą – Słońce i gwiazdy, jakie gwiazdozbiory i planety są widoczne na niebie.

 • Chętne przedszkolaki sprawdzały swoją wagę na Ziemi i innych planetach, korzystając z wagi planetarnej.

 

………………………………………

Kartka imieninowa dla Mikołaja Kopernika

Zbliżają się imieniny Mikołaja. Takie imię posiada Kopernik. Przygotowaliśmy z tej okazji kartki imieninowe.

 • Prace wykonane są różnorodnymi technikami plastycznymi, niektóre zawierają pisane życzenia dla Mikołaja
 • Kartki są wyrazem wdzięczności, zaangażowania, kreatywnego spojrzenia dzieci na postać i naukowe dokonania Mikołaja Kopernika
 • Wielki uczony stał się inspiracją do rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży światem nauki — astronomii, matematyki, medycyny, prawa i ekonomii.
 • Wystawienie kartek w Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie.

……………………………………………………………….

  Mikołaj Kopernik – wielki Polski astronom

19 lutego obchodzimy urodziny Mikołaja Kopernika.

Przedszkolaki poznały życiorys Mikołaja Kopernika oraz czego dowiódł. ,,Misie” wykonały urodzinowy plakat ( pracę plastyczną) , który został umieszczony w przedszkolnym holu. Przygotowały urodzinową niespodzianką dla Mikołaja Kopernika w postaci serca ułożonego z toruńskich pierniczków. Wspólnie z panią Asią dzieci przygotowały kącik z okazji urodzin polskiego astronoma.

 

Kącik urodzinowy dla Mikołaja KopernikaDzieci siedzą przed plakatem o Mikołaju KopernikuDzieci stoją pred plakatem ,który wykonały z okazji urodzin Mikołaja KopernikaDzieci stoją przed plakatem ,który wykonały z okazji urodzin Mikołaja KopernikaSerce dla Mikołaja KopernikaDzieci układają serce z pierniczków dla Mikołaja KopernikaDzieci kolorują postać Mikołaja KopernikaDzieci kolorują obrazek z Mikołajem KopernikiemDzieci trzymają tacę z piernikamiDzieci trzymają tacę z piernikami

………………………………………………………………………….

Poznajemy miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem- część I

Dzieci z grupy I oraz III wybrały się na wycieczkę w czasie , której poznały miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem . Dzieci były na ulicy Kopernika oraz obejrzały zaułek botaniczny  imienia polskiego astronoma Zaułek botaniczny znajduje się przed Starostwem Powiatowym. W zaułku rosną rośliny imienia lub nazwiska Kopernika: palma z rodziny Kopernicja (Copernicia), róża  Mikołaj Kopernik, powojnik Mikołaj Kopernik , liliowiec Kopernik, liliowiec Mikołaj Kopernik, tulipan Mikołaj Kopernik, irys Kopernik, konwalia majowa (Convallaria majalis) zwana „kwiatem Kopernika”.

Tablica przedstawiają Mikołaja Kopernika Dzieci z grupy I i III STOJĄ PRZED PALMĄDZIECI IDĄ W PARACHdZIECI STOJĄ PRZED ZAUŁKIEM BOTANICZNYM Mikołaja KopernikaUlica Mikołaja Kopernika

Dzieci stoją przed tablicą z ulicą Mikołja Kopernika

……………………………………………………………..

Poznajemy planety Układu Słonecznego

W czasie zajęć dydaktycznych przedszkolaki z gr. ,,Misie” zdobyły wiadomości dotyczące Kosmosu i Układu Słonecznego. Dzieci poznały nazwy planet, dowiedziały się różnych ciekawostek, porównywały ich wielkość, poznawały kolejność ich ułożenia na orbitach. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań przedszkolaków otaczającym wszechświatem jak również wzbogacenie słownika czynnego na ten temat.

Dzieci bawią się chustąDzieci bawią się chustąDzieci bawią się chustąDzieci bawią się w zabawę ,,Rakieta''Dzieci bawią się w zabawę o ,,Lecimy w Kosmos''Dzieci bawią się w zabawę ,,Lot w Kosmos''Dzieci poznają planetyDzieci poznają planety

…………………………………………………………

Świętujemy Urodziny Mikołaja Kopernika 

19 lutego 2023 r. przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika – astronoma, matematyka, lekarza, prawnika, ekonomisty, twórcy teorii heliocentrycznej. Z tej okazji Rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika.  

Mikołaj Kopernik „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” – stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. Mikołaj Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga myślenia i wytrwałość w dążeniu do prawdy pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć

17 lutego dzieci z grupy I oraz III wspólnie świętowały urodziny Mikołaja Kopernika .Dzieci obejrzały film edukacyjny pt. Wybitni Polacy w historii . Film opowiadał o życiu i osiągnięciach Mikołaja Kopernika .Dzieci z grupy III upiekły pierniczki ,którymi poczęstowały swoich młodszych kolegów oraz koleżanki. Przedszkolaki wspólnie bawiły się przy piosence o Układzie Słonecznym.

DZIECI TAŃCZĄFilm o Mikołaju KopernikuFilm o Mikołaju KopernikuDzieci tańczą do piosenki o Układzie SłonecznymDZIECI SIEDZĄ I OGLĄDAJĄ FILMdziewczynka z grupy III CZĘSTUJE DZIECI PIERNIKAMIDziewczynka z grupy III częstuje dzieci piernikamiDziewczynka z grupy III częstuje dzieci piernikamiFilm o Mikołaju Koperniku

……………………………………………………………………………

Kartki imieninowe dla Mikołaja Kopernika

Na zajęciach plastycznych, dzieci z grupy ,,Misie ”przygotowały kartki imieninowe dla Mikołaja Kopernika, które następnie ozdobiły wystawę zorganizowaną w Planetarium .

Dzieci pokazują swoje prace

…………………………………

,,Życzenia dla Mikołaja Kopernika ”- konkurs literacki

Organizatorem konkursu literackiego ,,Życzenia dla Mikołaja Kopernika ” było Przedszkole Miejskie nr 37 w Olsztynie . Zadaniem konkursu było przygotowanie życzeń dla Mikołaja Kopernika z okazji urodzin w postaci np. wiersza, rymowanki, krótkiego opowiadania lub bajki.

 

Dziewczynka trzyma pracę plastyczną

…………………………………………………………………………………..

Kosmiczne zabawy

Na zajęciach dydaktycznych ,,Misie ” bawiły się w kosmonautów ; tańczyły przy piosence „W układzie słonecznym” ; poznały wiadomości związane z Księżycem oraz układały historyjkę obrazkową do utworu Juliana Tuwima ,, W aeroplanie ”. 

dzieci BAWIĄ SIĘ W rakiety Dzieci bawią się w zabawę Kosmos'' Pani pokazuje obrazek Księżyca Dziewczynka przyczepia obrazek Dziewczynka przyczepia obrazek Dziewczynka przyczepia obrazek Chłopiec i dziewczynka trzymają obrazek Dzieci stoją przy obrazku Ziemia Dzieci stoją przy obrazku Jowisz

………………………………………..

Wycieczka do Planetarium

Dzieci z grupy „Misie ” wybrały się do Planetarium na projekcję filmu ,,Myszki i Księżyc”. ,,Myszki i Księżyc ” to opowieść o tym, jak dwie małe myszki, Pip i Chip, zadały sobie pewnego razu pytanie: Kto zjada wielki Księżycowy Ser świecący nocą na niebie? Nietoperze ani Mądra Sowa nie znały odpowiedzi. Na szczęście napotkani astronomowie wyjaśnili myszkom czym w rzeczywistości jest Księżyc. Opowiedzieli o Księżycowych Morzach, w których nie ma wody ani księżycowych ryb, a myszki zobaczyły przez teleskop księżycowe kratery. Pip i Chip byli pod takim wrażeniem, że sami zapragnęli polecieć na Księżyc! Jest to bajka dla dzieci, która w lekkiej i wesołej formie pomoże odpowiedzieć na często zadawane przez nie pytania naukowej natury.

Dzieci siedzą na fotelach i czekają na projekcję filmu Dzieci z grupy I czekają na projekcję filmu Dzieci stoją przed plakatem z wizerunkiem Mikołaja Kopernika Dzieci z grupy I W pLANETARIUM Dzieci w Planetarium

…………………………………………………………………………………………..

,,Życzenia dla Mikołaja Kopernika ”- konkurs literacki

Organizatorem konkursu literackiego ,,Życzenia dla Mikołaja Kopernika ” było Przedszkole Miejskie nr 37 w Olsztynie . Zadaniem konkursu było przygotowanie życzeń dla Mikołaja Kopernika z okazji urodzin w postaci np. wiersza, rymowanki, krótkiego opowiadania lub bajki.

 

Dziewczynka trzyma pracę plastyczną

…………………………………….

Kosmos 

Na zajęciach plastycznych dzieci z grupy I wykonały prace plastyczne pt. Kosmos techniką nakrapiania.

…………………………………………………….

Międzyprzedszkolne wydarzenie ku czci Mikołaja Kopernika.Powitanie astronomicznej wiosny na olsztyńskim zamku.

………………………………………………………………….

Konkurs plastyczny pt. „Układ Słoneczny Kopernika” w grupie I

praca na konkurspraca na konkurs