W TYM ROKU SZKOLNYM ZOSTAŁY ZREALIZOWANE NASTĘPUJĄCE DZIAŁANIA:
1.NASI SKRZYDLACI PRZYJACIELE
Na zajęciach plastycznych dzieci z grupy II wykonały karmnik. Dzieci poznały nazwy ptaków, które odlatują na zimę i te które zostają. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważne jest dokarmianie ptaków zimą. W kolejnym dniu z przygotowanych, wyciętych materiałów miały za zadanie wykonać prace przestrzenną- karmnik. ,,Motylki ”starały się bardzo starannie wykonać pracę, zwracały uwagę na szczegóły. Następnie przedszkolaki ulepiły z masy solnej ptaszki. Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych : „ Ptaki w karmniku” oraz „Ptaszki jedzą, ptaszki śpią”.
2.PTAKI PRZY KARMNIKU
Na zajęciach dydaktycznych przedszkolaki poznały treść wiersza „W karmniku”, dzięki któremu poznały kilka gatunków ptaków: wróbla, sikorkę, dzięcioła, gila i jemiołuszkę. Zapoznały się z ich wyglądem aby później wspólnie wykonać album ,, Ptaki przy karmniku”. Dowiedziały się również jak istotna jest regularna pomoc ptakom podczas zimy .
3.WIOSNA – PRACA PLASTYCZNA (COLLAGE)
Wykonanie przez dzieci pracy plastycznej poprzedziły obserwacje zmian zachodzących w przyrodzie w okresie wiosny. Praca została wykonana techniką collage , która polega na tworzeniu kompozycji poprzez łączenie różnych materiałów, a następnie naklejaniu ich na wybrane powierzchnie.
4.MAJOWA ŁĄKA – PROJEKT
5.ZWIERZĘTA EGZOTYCZNE
Na zajęciach rozmawialiśmy o zwierzętach egzotycznych, czyli takich, które mieszkają bardzo daleko od nas – na różnych kontynentach. W Polsce możemy je spotkać w ZOO. Dzieci poznawały, naśladowały zwierzęta, malowały, przeliczały, układały z klocków, pracowały indywidualnie i grupowo.
6.MÓJ DZIEŃ W PRZEDSZKOLU
Dzisiaj w przedszkolu pani Asia czytała nam opowiadanie A.Głowińskiej ,,Kicia Kocia w przedszkolu”. Treść opowiadania zainspirowała nas do rozmowy o tym , jak spędzamy czas w przedszkolu ,a także do wykonania pracy plastycznej ,,Mój dzień w przedszkolu”. Każdy z nas chętnie zaprezentował swoją pracę kolegom i koleżankom z grupy.
7. CZY TRZEBA BAĆ SIĘ PAJĄKÓW? – PROJEKT
Głównym celem projektu było przełamywanie u dzieci lęku przed pająkami, czemu miało służyć powolne stopniowanie kontaktów ze stworzeniem począwszy od zabawkowych pająków poprzez poznawanie zwierzęcia – budowy jego ciała oraz sieci pajęczej i jego zwyczajów. Zajęcia rozpoczęły się od przeczytania książki pt.,,Pająki”. Następnie dzieci wykonały szereg zadań których treść umieszczona była w balonowych pająkach umieszczonych na pajęczych niciach w różnych częściach sali. W ramach tych zadań dzieci wykonały „pajęczynę emocji” z wełny i własnych uczuć, dopasowywały na schemacie nazwy ciała pająka do odpowiednich jego części. Odbyła się także zabawa ruchowa, podczas której dzieci przeobraziły się w pająki polujące na muchy .Wykonały pracę plastyczną ,,Pająk i pajęczyna” , która rozwinęła ich wyobraźnię a także koordynację wzrokowo- ruchową. W między czasie dzieci dowiedziały się dużo ciekawostek o pająkach oraz zrozumiały, że są one pożytecznymi zwierzętami, których nie wolno zabijać.
8.LISTOPADOWA POGODA – PROJEKT
Jesienna aura za oknem stała się tematem rozmów przedszkolaków o pogodzie .Listopadowa pogoda stała się inspiracją do zrealizowania projektu.Dzieci chciały poznać odpowiedź na pytanie: skąd się bierze deszcz? Wspólnie wykonaliśmy doświadczenie ,które wyjaśniło to zjawisko pogodowe.Dzieci ułożyły i opowiedziały historyjkę obrazkową ,,Historia srebrnej kropelki”. Wykonały prace plastyczne : Kolorowy parasol oraz Deszczowa chmura.Poznały piosenkę ,,Deszczowa orkiestra ”, przy której bawiły w deszczowe zabawy.
9.IMPROWIZACJE MUZYCZNE
Zapraszam państwa do obejrzenia relacji z zajęć muzycznych ,które odbyły się w grupie II (pliki do pobrania ).Na zajęciach muzycznych w przedszkolu dzieci wykorzystały niekonwencjonalny,, instrument muzyczny”( folię malarską) do stworzenia improwizacji muzycznej pt.,,Deszcz”. Tłem muzycznym ,do której powstała improwizacja był utwór Camille Saint-Saëns – Akwarium z Karnawału zwierząt.
10.CO MOŻNA ZROBIĆ Z ZIEMNIAKA ?
Przedstawiam Państwu fotorelację z zajęć plastycznych , których inspiracją dla dzieci był wiersz Hanny Łochockiej ,,Co można zrobić z ziemniaka?”
„Co ożna zrobić? O, ho!
Mówiąc najprościej: sto różnych różności.
Kartoflankę, do innych zup dodatki,
miskę kopytek,
patelnię frytek,
ziemniaczane płatki.
A jeszcze (lizać palce!)
placki smażone na smalcu – nie?
I te super ziemniaki w mundurkach
z gorącą, chrupiącą skórką,
wyciągnięte z popiołu, z ogniska,
gdy mgły się snują dookoła i iskra pryska.
A my z ziemniaka robimy prosiaka,
hipopotama, królika, krowę:
cztery zapałki się wtyka,
ogon i rogi z drucika,
oczy jarzębinowe,
uszy z liści jesiennych ozdobią głowę.
I gotowe.”
11.KASZTANOWE MIASTO – PROJEKT
Kolejnym projektem ,który wykonały dzieci z grupy II było ,,Kasztanowe miasto”. Inspiracją do powstałego projektu była treść piosenki ,,W kasztanowym mieście”. Dzieci samodzielnie podzieliły się na zespoły i wybrały materiał oraz przybory potrzebne do wykonania prac.
12. KLONOWE LUDZIKI -TWÓRCZA PRACA PLASTYCZNA
W tym tygodniu na zajęciach dydaktycznych przedszkolaki z grupy II poznawały jesienny las.Jednym z tematów ,o których rozmawialiśmy były drzewa , w czterech porach roku .Dzieci poznały budowę drzewa oraz dowiedziały się dlaczego jesienią liście zmieniają kolor.W czasie pobytu w ogrodzie przedszkolnym dzieci nazbierały dużo klonowych liści .Po powrocie do przedszkola wspólnie postanowiliśmy, że z zebranych liści można wykonać ,,Klonowe ludziki”. Przedszkolaki w bardzo twórczy sposób podeszły do wykonania prac ,,Klonowe ludziki ”ozdobiły naszą salę.
13. SZYSZKOWE STWORKI – TWÓRCZA PRACA PLASTYCZNA
14. JESIENNY LAS- PROJEKT
Od września w naszym przedszkolu realizowana jest Innowacja Pedagogiczna ,,Kreatywny przedszkolak” oparta na metodzie Reggio Emilia.Metoda Reggio zaczerpnęła swoją nazwę od miasta Reggio Emilia, usytuowanego na północy Włoch. Uznaje się ją za progresywne podejście do nauczania we wczesnej edukacji, które cieszy się międzynarodowym uznaniem.To nowatorska koncepcja dydaktyczna, w której jej twórca – Lorris Malaguzzi zakładał, że dziecko posiada 100 sposobów komunikacji, poprzez, które komunikuje się i wyraża swoje potrzeby. Tymi językami są np. malowanie, rysowanie czy rzeźbienie, tak więc dużą uwagę przykłada się do zajęć artystycznych jako środka nauczania .Na dzisiejszych zajęciach dzieci wykonały projekt ,,Jesienny las” ze zgromadzonego materiału przyrodniczego.W powstałym projekcie dziecięca wyobraźnia nie znała granic.