IMPROWIZACJE KULINARNE

Inspiracją do stworzenia innowacji w Przedszkolu Miejskim nr 10 im. Jana Pawła II w Olsztynie jest wzbogacenie i rozszerzenie treści programowych zawartych w podstawie programowej.

 W naszym przedszkolu  pracujemy metodami aktywnymi, rozwijamy samodzielność dziecka, odpowiedzialność za wyznaczone działanie i współpracę między dziećmi. Opracowana innowacja spełnia wszystkie te aspekty. Program ten wzbogaca ofertę edukacyjną przedszkola. Z wcześniejszych obserwacji jakim było wprowadzenie w naszym przedszkolu w ramach planu daltońskiego stołu szwedzkiego, samodzielnego wykonywania kanapek oraz prowadzonych przeze mnie czasami zajęć pieczenia bułeczek, przyrządzania sałatek wynika, że niesamowitą radość dla dzieci sprawia samodzielne przygotowanie posiłku. W roku 2015, 2016 i 2017 w ramach współpracy z rodzicami opracowywałam trzy grupowe książki kucharskie, z  których potrawy rodzice z dziećmi wykonywały. Rodzice dzielili się swoimi wrażeniami, mówili wtedy ile radości przynosiło ich pociechom wykonanie tego zadania. Dzieci czerpią radość kiedy mogą samodzielnie kroić, zagniatać, mieszać, smarować pieczywo, wspólnie z innymi przygotowywać pokarmy, które są potem konsumowane. W roku szkolnym ukończyłam w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie kursy kwalifikacyjne: w roku szkolnym 2018-19 ,,Przygotowanie i wydawanie dań (kucharz) a w roku szkolnym 2019-20 ,,Produkcja wyrobów cukierniczych” to wzbogaciło moją wiedzę z zakresu przygotowywania posiłków, pieczenia ciast i racjonalnego, zdrowego  odżywiania się.

Udział w zajęciach pozwoli dzieciom rozwinąć zainteresowania kulinarne. Zdobyte umiejętności będą mogły wykorzystać w życiu codziennym, poprzez odważanie, odmierzanie produktów, pomoc rodzicom w kuchni. Nauczą się organizacji pracy w kuchni, odróżniania zdrowego i niezdrowego odżywiania oraz zachowania higieny podczas przyrządzania posiłków. Wspólne przygotowanie posiłku kształci umiejętność współpracy, przygotowane potrawy są dla dzieci bardzo atrakcyjne i zachęcają do konsumpcji. Przedszkolaki przygotowując proste smaczne potrawy, przekąski, desery będą miały okazję  mogą rozwijać swoje praktyczne umiejętności kulinarne oraz poznają zasady prawidłowego odżywiania się i kulturalnego zachowania się przy stole podczas jedzenia. Innowacja wprowadzi również korzystne zmiany w procesie budowania jakości pracy przedszkola, a także będzie angażowała i integrowała społeczność przedszkola.