Gdy dziecko ma zły dzień ?

Bez względu na to, jak bardzo staramy się chronić dziecko, prędzej czy później będzie miało gorszy dzień. Może go spowodować kłótnia na placu zabaw, zła ocena, zadrapane kolano. W takich sytuacjach dziecko musi nauczyć się radzić sobie z negatywnymi emocjami. Podpowiem jak je w tym wspierać.

Co powiedzieć, gdy dziecko ma zły dzień:

  • JESTEM TUTAJ -> Czasami najważniejsza jest obecność drugiego człowieka. Bądź przy dziecku w jego trudnych momentach, nie osądzaj, nie dawaj niepotrzebnych rad, usiądź i słuchaj, bądź, trwaj z dzieckiem w milczeniu. Nieosądzająca obecność dorosłego pomaga dziecku czuć się bezpiecznie i ułatwia mu mówienie o swoich emocjach czy dzieleniu się trudnymi emocjami.
  • DZIŚ NIE TRWA WIECZNIE -> Komunikaty podkreślające, że trudne sytuacje i przykre emocje mijają, mogą rozwijać w dziecku odporność psychiczną i dają nadzieję na zmianę
  • SKUP SIĘ NA TYM CO TU I TERAZ -> Gdy dziecko skupi się na tym czego doświadcza w danej chwili ( mogą to być odczucia z ciała, dochodzące do niego dźwięki czy zapachy) to będzie w stanie szybciej się uspokoić. Takie wyciszające ćwiczenia możecie wykonywać razem z dzieckiem.
  • NIE MA NIC ZŁEGO W TYM, ŻE MASZ GORSZY DZIEŃ -> Gdy dziecko usłyszy od dorosłego, że to normlane mieć gorszy dzień to pozbędzie się poczucia winy i wstydu.
  • „JA TEŻ MIEWAM GORSZE DNI” -> Informacja o tym, że inni zmagają się z podobnymi problemami, pomaga dziecku być bardziej współczującym oraz sprawia, że jego odczucia i emocje stają się dla niego naturalne, czymś, o czym warto mówić i czego nie trzeba się wstydzić.

źródło: psychologiadzieci.pl