Dlaczego moje dziecko mnie nie słucha ?

Jest wielu rodziców, którzy skarżą się, narzekają, że ich dziecko jest nieposłuszne, nie wykonuje poleceń lub po prostu ich nie słucha.

Zwykle rodzice upatrują przyczyn tych problemów, w trudnym charakterze dziecka lub jego niechęci do współpracy. Czują się bezradni wydając dziecku kolejne polecenia, prosząc a nawet grożąc.

Tymczasem okazuje się, że wielu rodziców nie sprawdza czy wydane polecenie zostało przez dziecko wykonane. W ten sposób dziecko wyciąga wniosek że dorosłego nie trzeba słuchać.

Wielu dorosłych mówiąc do dziecka produkuje tzw.” szum poleceniowy” czyli wydaje dziecku bardzo wiele poleceń na raz, których nie potrafią lub zwyczajnie nie mogą wyegzekwować. Równie często dorosły wydaje dziecku polecenie będąc daleko od niego, np. z kuchni czy drugiego pokoju.

Oto przykład:

Mama Tomka gotuje obiad w kuchni. Pięcioletni Tomek gra w drugim pokoju na tablecie. Mama wydaje z kuchni polecenie „Myj ręce i siadaj do stołu”. Tomek nie przestaje grać. Nie jest chłopcem, który bezwzględnie podporządkowuje się dorosłym, poza tym gra jest bardzo wciągająca. Mama powtarza polecenie coraz bardziej podniesionym głosem. Tomek odkrzykuje jej „Zaraz”.

Jak uniknąć takich sytuacji?

Starajmy się wydawać tylko jedno polecenie na raz i tylko wtedy kiedy możemy wyegzekwować jego wykonanie.

Jak skutecznie wydawać polecenia?

  1. Podejdź do dziecka. Już samo podejście do dziecka wymaga od nas zaangażowania. Musimy oderwać się od swoich zajęć, a więc krok ten zweryfikuje, czy wykonanie przez dziecko tego konkretnego polecenia jest dla nas ważne.
  2.  Zdobądź jego uwagę- wypowiedz imię dziecka, dotknij jego ramienia, chwyć za rękę lub kucnij tak, aby Twoja twarz znalazła się na wysokości twarzy dziecka.
  3. Wydaj stanowczym, ale spokojnym głosem jedno proste polecenie, np: „Ubierz buty”, „Włóż klocki do pudełka”. Warto pamiętać, że polecenie nie powinno zawierać partykuły „nie”. Mówmy dziecku o tym co chcielibyśmy aby zrobiło, a nie o tym czego nie wolno lub czego ma nie robić. Polecenie: „Nie krzycz” zastąp słowami ” Mów spokojnie”, „Nie rób bałaganu”- ” Odłóż klocki do pudełka”
  4. Poproś dziecko, aby powtórzyło polecenie. Możemy zapytać: ” Co masz zrobić?”
  5. Dopilnuj, aby polecenie zostało wykonane. Powinniśmy pozostać w pobliżu, aby sprawdzić czy dziecko zastosowało się do naszego polecenia. Gdy to zrobi warto je pochwalić.

Metoda ta jest świetna i bardzo skuteczna, jednak wymaga zaangażowania ze strony rodzica.

 

źródło:terapiadladziecka.pl