5 porcji warzyw, owoców lub soku

Program edukacyjny „5 porcji warzyw, owoców lub soku” był skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców oraz nauczycieli w przedszkolach. Działanie to jest uzupełnieniem i rozszerzeniem kampanii trwającej od września 2011 roku, której celem jest propagowanie wśród dorosłych i dzieci spożywania 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienne spożycie warzyw i owoców powinno wynosić co najmniej 400-500 gramów, podzielonych na kilka mniejszych porcji. Wielu z nas nie zapewnia swojemu organizmowi nawet tej minimalnej ilości, która pozwala zadbać o dobre samopoczucie i kondycję.

Celem programu „5 porcji warzyw, owoców lub soku” było zwiększenie świadomości na temat łatwej i zdrowej diety oraz zachęcenie do wdrożenia jej w życie. Wystarczy naprawdę niewiele, aby zrobić coś dobrego dla samopoczucia i zdrowia – jedna porcja to średniej wielkości owoc, warzywo lub szklanka soku. Łatwo jest dodać po jednej porcji warzyw do trzech posiłków w ciągu dnia, a pomiędzy nimi schrupać jabłko lub marchewkę i wypić sok.

 Realizując  program chcieliśmy poprawić żywieniowe przyzwyczajenia dzieci oraz zwiększyć ich świadomość na temat zdrowego odżywiania. Biorące udział w programie otrzymaliśmy bezpłatnie komplet atrakcyjnych materiałów do wykorzystania podczas zajęć (materiały edukacyjne ze scenariuszami zajęć, książeczki dla każdego dziecka, broszury informacyjne dla rodziców, plakaty). Wzięliśmy udział w konkursie plastycznym Otrzymaliśmy certyfikat, potwierdzający udział i  zaangażowanie przedszkola w dbałość o kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych.